Czym jest postępowanie upadłościowe

Kto może skorzystać z postępowania upadłościowego?

Postępowanie upadłościowe z pewnością mrozi krew w żyłach wielu przedsiębiorców. Niemniej jednak w momencie kiedy pojawiają się ogromne problemy finansowe, a wierzyciele domagają się natychmiastowej spłaty, to właśnie postępowanie upadłościowe może być rozwiązaniem. Wobec tego czym jest postępowanie upadłościowe?

Czy postępowanie upadłościowe jest korzystne dla dłużnika?

Postępowanie upadłościowe jest tak naprawdę jednym z kół, w momencie kiedy przedsiębiorstwa i osoby prowadzące własne działalności popadają w długi. W takich wypadkach postepowanie upadłościowe pomaga pozbyć się ciążących zobowiązań finansowych względem wierzycieli. Postępowanie upadłościowe jest również polecane w przypadku całkowitej niewypłacalności dłużnika.

Co dzieje się ze majątkiem dłużnika w trakcie postępowania upadłościowego?

Czym jest postępowanie upadłościowe? Otóż jest ono dla dłużnika ratunkiem. Nie musi on bowiem obawiać się o swój majątek. Dlaczego? Wszystkie dotychczasowe długi i zobowiązania względem wierzycieli zostają bowiem umorzone. Warto jednocześnie zaznaczyć, że sądy czasami mogą zadecydować o rozłożeniu długów na dogodne raty, które trzeba będzie regularnie spłacać.

Jakie są etapy postępowania upadłościowego?

Postępowanie upadłościowe składa się z następujących etapów:

  • ogłoszenie upadłości;
  • sporządzenie list wierzytelności;
  • ustalenie masy upadłości, a także jej likwidacja przez syndyka;
  • sporządzenie projektu odnośnie planu spłaty wierzycieli przez syndyka;
  • ustalenie planu spłaty wierzycieli przy jednoczesnym uwzględnieniu umorzenia zobowiązań.